5 powodów, dla których muzyka z internetu uratuje kulturę

Opublikowane przez : sie 13, 2011 w Muzyka

Kto chce, ten może się zżymać, że muzyka z internetu zabija przemysł fonograficzny. Jeśli się jednak dobrze przyjrzeć, to właśnie stamtąd nadchodzi odsiecz, która może uratować kulturę. Jak to możliwe?

Jest wiele powodów, dla których niektóre zmiany okazują się znacznie korzystniejsze, niż wynikałoby to z ich powierzchownej analizy. Muzyka z sieci jest jednym z przykładów.

słuchawki

Powód 1: każdy może sobie posłuchać

Muzyka z internetu demokratyzuje kulturę. Każdy może sobie jej posłuchać niezależnie od tego, gdzie mieszka i co lubi. Jeszcze niedawno koncerny muzyczne miały możliwość blokowania publikacji niektórych utworów w różnych krajach. Teraz to niemożliwe. Po prostu dlatego, że jeśli coś pojawi się w Wielkiej Brytanii, zaraz będzie w Kazachstanie.

Jakie znaczenie ma tak łatwy dostęp do utworów muzycznych (ale nie tylko do nich)? Przypomnijmy sobie niedawne czasy: jeszcze trzydzieści lat temu dziennikarze muzyczni puszczali całe płyty w swoich audycjach radiowych. Po to, żeby słuchacze mogli je sobie nagrać. Muzyka z internetu rozwiązuje ten problem.

Powód 2: ceny są niższe, więc popyt wyższy

Jednocześnie muzyka z internetu jest tańsza niż ta ze sklepu. Kiedyś za płytę trzeba było dać tyle, ile wynosiły całodzienne zarobki. Dzisiaj można na nią zarobić w godzinę. Nie trzeba też kupować wszystkich piosenek, a jedynie wybrane.

Inna sprawa, że muzyka z internetu bywa także dostępna za darmo. To jeszcze bardziej ją demokratyzuje i sprawia, że jest szerzej dostępna. Co nie znaczy, że jej pobieranie jest legalne. Ale to zupełnie inna sprawa.

Powód 3: rynek jest większy

Wraz ze wzrostem popularności muzyki pobieranej z sieci wzrosły rozmiary rynku muzycznego. Ci, którzy do tej pory nie chcieli z różnych powodów kupować płyt (lub nie było ich na to stać albo nie mieli do nich dostępu) zaczęli interesować się nią gdy ceny spadły.

iTunes

Dla producentów i dla samych wykonawców taki obrót spraw ma ogromne znaczenie. Teraz mogą publikować dla większej niż do tej pory liczby odbiorców. I lepiej dopasowywać swoje utwory do oczekiwań publiczności. Już nie trzeba trafiać w gusta ogółu, wystarczy skupić się na swoich najlepszych fanach.

Powód 4: każdy może się wypromować

Co ważniejsze, znacznie łatwiej jest się teraz wypromować. Muzyka z sieci daje spore możliwości i chociaż giganci nadal dysponują ogromnymi budżetami, także mniejsi gracze mają możliwości znalezienia swojej pozycji rynkowej.

To sprawia, że odbiorca ma znaczenie więcej opcji do wyboru. Nie jest zdany jedynie na propozycje kilku wytwórni, ale całego mrowia producentów współpracujących z niezliczonymi liczbami wykonawców. To rzeczywiście ratuje przemysł muzyczny.

Powód 5: jest szybko i łatwo

Co najważniejsze, muzyka z sieci jest łatwo i szybko dostępna. Kto chce posłuchać swojego ulubionego wykonawcy albo poznać coś nowego, może to zrobić niemal od ręki. Wystarczy kilka ruchów myszką i dostęp do karty kredytowej. Dzięki temu rośnie konsumpcja muzyki i jej potencjalny zasięg. Dlatego właśnie można powiedzieć, że muzyka z internetu ratuje kulturę, przede wszystkim tę fonograficzną.

płyta winylowa