5 powodów, dla których warto płacić za treści w internecie

Opublikowane przez : kwi 25, 2012 w Media online

Można wymienić co najmniej pięć powodów, dla których warto płacić za informacje w internecie. A także takich, które uzasadniają żądanie takiej opłaty.

Po pierwsze, za darmo umarło

wąż z pieniędzy

Najważniejszym powodem, dla którego warto płacić za treści prezentowane przez serwisy internetowe jest to, że nikt nie chce pracować za darmo. Bezpłatnych posiłków nie ma, a kto nie chce się z tym pogodzić teraz, będzie musiał zrobić to wkrótce. Jakie przełożenie ma to proste spostrzeżenie na media internetowe?

Przede wszystkim takie, że każdą informację ktoś musi przygotować. Dotrzeć do źródła, zweryfikować i spisać lub nagrać. A następnie doprowadzić do formy zdatnej do czytania lub oglądania przez przeciętnego człowieka. Takie rzeczy nie dzieją się za darmo, dlatego serwisy internetowe prędzej czy później muszą zacząć pobierać pieniądze za informacje.

Po drugie, tanie jest kiepskie

Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że można wypracować model, który zapewni użytkownikom bezpłatny dostęp do informacji, za którą zapłaci ktoś inny. Tyle tylko, że jest to fikcja. Taka darmowa informacja z definicji nie będzie wysokiej jakości.

Po prostu, nikomu nie będzie opłacało się przygotowywać rzetelnej informacji, którą następnie ktoś podbierze i opublikuje jako swoją. Z drugiej strony sytuacja, w której jakieś informacje byłyby powiązane ze sponsorami, dzięki którym się ukazały byłaby niewłaściwa z etycznego punktu widzenia.

Po trzecie, informacja to podstawa

Tymczasem w dzisiejszym świecie rzetelna informacja to podstawa. Te serwisy internetowe, które będą publikowały dobrej jakości informacje nie muszą obawiać się tego, że ludzie nie będą chcieli za nie płacić. W sieci działa wiele płatnych serwisów, które dobrze sobie radzą.

Warto więc płacić za informacje rzetelnie zebrane, podane w przystępny sposób, takie które mogą się do czegoś przydać. Do czego? To już każdy, kto odwiedza płatne serwisy internetowe musi rozważyć na własną rękę. I zastanowić się, jak wykorzystać płatne wiadomości.

informacje

Po czwarte, liczy się rzetelna analiza

Inną formą informacji, za którą z pewnością wiele osób będzie chciało zapłacić jest rzetelna analiza. Poparta odpowiednimi wyliczeniami, autorytetem albo cytowaniami. Taka, która wnosi coś więcej do rzeczywistości niż tylko opisanie dość oczywistego dla każdego obserwatora faktu.

Za takie analizy już dziś pobierane są dość duże opłaty. Przykładem serwisy internetowe, które udostępniają część treści, resztę chowając. To zwykle wyspecjalizowane jednostki, które skupiają osoby będące profesjonalistami w swoim fachu. Wbrew pozorom, jest ich sporo i cieszą się niezłym powodzeniem.

Po piąte, a czemu nie?

No i wreszcie warto zastanowić się, od jakiego czasu mamy dostęp do bezpłatnych informacji? Piętnaście, może dwadzieścia lat w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Wcześniej za wiadomości trzeba było płacić. Serwisy internetowe zmieniły to, ale tylko na chwilę. Bo taki jest świat. W sieci i poza nią, bez różnicy.