5 powodów sukcesu księgarni internetowych

Opublikowane przez : mar 28, 2010 w Książki

Bez dwóch zdań księgarnia internetowa ma masę zalet. Oto pięć takich, które wydają się być najważniejsze.

web store

To, czy ktoś wybiera księgarnię działającą w internecie czy tradycyjną, to oczywiście jego sprawa. Żeby jednak dobrze wybrać, trzeba wiedzieć, jakie są opcje. Dlatego przygotowaliśmy zestaw pięciu argumentów przemawiających za tym, żeby wybrać księgarnię internetową.

Powód pierwszy: wygoda

Najważniejszą przyczyną sukcesów przedsięwzięć takich, jak księgarnia internetowa, jest wygoda użytkowania. Nie ma w tym stwierdzeniu niczego odkrywczego, warto jednak zastanowić się nad tym, jak to wygląda w praktyce. Bo przecież za wygodne można uważać różne rzeczy.

Księgarnia internetowa jest wygodna ponieważ pozwala wybierać książki bez konieczności wstawania z fotela. Po prostu przeglądamy poszczególne kategorie, przeskakujemy między nimi poszukując tego, co nas zainteresuje. Żadnych półek czy korytarzy prowadzących nie wiadomo gdzie.

Powód drugi: znowu wygoda

To jedna sprawa. Druga – to fakt, że księgarnia internetowa eliminuje konieczność wychodzenia z domu przy zakupie książek. Po prostu składamy zamówienie, a kurier albo listonosz przynoszą nam przesyłkę do drzwi. Nic, tylko wybierać, zamawiać i czytać.

To ważne, ponieważ zwykle wyprawa do tradycyjnej księgarni wymaga nieco większych nakładów sił i środków. Trzeba wyjść z domu, jechać autobusem czy tramwajem do centrum i dopiero tam kupić książkę. Księgarnia internetowa znakomicie upraszcza ten proces.

zwykła księgarnia

Powód trzeci: asortyment

Jednocześnie bardzo często daje możliwość wyboru spośród znacznie większej liczby książek niż placówka tradycyjna. Księgarnia internetowa to często miejsce, w którym można kupić i pozycje specjalistyczne i beletrystykę albo poradniki. Wszystko w jednym miejscu i od ręki.

Jak to możliwe? Otóż księgarnia internetowa nie potrzebuje półek z książkami czy przestrzeni do prezentacji produktów. Wystarczy ciemny magazyn, w którym trzyma książki. Klient i tak go nie widzi, nie ma więc potrzeby wydawania pieniędzy na jego wystrój.

Powód czwarty: ceny

I to między innymi jest powodem tego, że cena wielu książek jest w internecie niższa niż w normalnych sklepach. Mniejsze są wydatki na utrzymanie księgarni, na wszystkie opłaty z tym związane czy pracowników.

Dzięki temu ceny książek w internecie są niższe. Często nawet z dodatkowym kosztem koniecznym na poniesienie wydatków za przesłanie książki. Co dla wielu osób jest argumentem przemawiającym zawsze za wyborem księgarni działającej w sieci.

Powód piąty: e-booki

oyo czytnikSą wreszcie e-booki. To w ogóle zupełnie inna konkurencja. W ich przypadku księgarnia internetowa jest w zasadzie kategorią monopolistyczną. Kupowanie książek w wersji elektronicznej w tradycyjnym sklepie byłoby bez sensu. Byłoby zaprzeczeniem ich idei.

Same e-booki sprawiają, że księgarnia internetowa zyskuje nowy wymiar i może przyciągnąć nowych klientów. Także takich, którzy do tej pory nie widzieli korzyści związanych z kupowaniem przez internet.