Ebook czy zwykła książka?

Opublikowane przez : mar 28, 2010 w Książki

To pytanie, które od niedawna zadaje sobie wielu. Co lepsze – ebook czy zwykła książka? Co lepiej sprawdzi się w jakiej sytuacji? Oto próba odpowiedzi.

Można powiedzieć, że ebook przejmuje po części te funkcje, które wcześniej miała na własność książka. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że jest od niej zawsze lepszy. Kiedy sprawdza się jedna opcja, a kiedy druga?

eleganckie książki

Ebook: wygodnie i praktycznie

Można powiedzieć, że ebook jest przede wszystkim wygodny. No i praktyczny. Urządzenia są reguły lekkie, można je ze sobą zabierać wszędzie. Nawet najgrubsze książki ważą na nim zawsze tyle samo. Do tego w każdej chwili użytkownik ma dostęp do kilku tysięcy pozycji.

Praktyczne jest także to, w jaki sposób ebook pozwala kupować nowe książki. Nie trzeba chodzić do księgarni ani czekać na przesyłkę. Wystarczy kupić i gotowe. To znakomite ułatwienie, które pokazuje, jak praktyczny jest to wynalazek.

Książka: wiadomo, co i jak

Tyle, że w przypadku książki także wiele spraw rozwiązanych jest w sposób wygodny. Ot, choćby kwestia przetrzymywania. Albo w ogóle sposób, w jaki je trzymamy w dłoniach. Książka jest wygodna, bo od początku była pomyślana jako rzecz dla ludzi.

Nieprzypadkowo przez kilkaset lat jej format nie uległ zmianie. Pojawiały się nowe technologie druku, ale koncept pozostawał niezmienny. Ludzie są przyzwyczajeni do tradycyjnych książek, potrafią się z nimi obchodzić i wiedzą, jak ich używać. A ebook?

Ebook: teoretycznie tańszy

Ten może być po prostu tańszy. Teoretycznie cena jaką zapłacimy za książkę wydaną w wersji elektronicznej powinna być dużo niższa niż za tę tradycyjną. Tyle, że często teoria jedno, a rzeczywistość drugie. W Polsce ebook kosztuje nieraz tyle samo, ile tradycyjna książka.

dużo euro

Z drugiej strony za granicą wiele pozycji kosztuje rzeczywiście dużo mniej. Stąd mówienie o tym, że ebook jest tańszy nie wydaje się jakimś dużym nadużyciem. Kto chce mieć książkę na własność zaoszczędzi wybierając wersję elektroniczną.

Książa: także za darmo

Chyba, że chce po prostu coś ciekawego przeczytać. W takiej sytuacji, decydując się na wydanie tradycyjne, może mieć książkę za darmo. Oczywiście korzystając z biblioteki i udostępnianych przez nią zbiorów. Dla wielu to najbardziej efektywny sposób na kontakt z literaturą.

Nie ma się co oszukiwać – wiele książek czytamy tylko raz, a więc kupowanie ich na własność mijałoby się z celem. Lepiej wypożyczyć i nie zapłacić niczego. No, może poza karą za zbyt długie przetrzymywanie książek.

Wniosek:

Co jest lepsze? To trudne pytanie. W zasadzie można powiedzieć, że obie formy wydawania książek mają swoje zalety. Ebook jest wygodny i daje dostęp do ogromnej liczby treści. Jednak korzystanie z niego trochę kosztuje. Książka tradycyjna z kolei może być dostępna za darmo w bibliotece, co także nie jest do pogardzenia.

Być może kompromisem jest korzystanie z obu rozwiązań? Czytania na ebooku tych książek, które chcemy sobie kupić i wypożyczania z biblioteki tych, które chcemy po prostu poznać. W ten sposób i wilk będzie syty i owca cała.

stare książki w bibliotece