Ebooki: przyszłość należy do nich

Opublikowane przez : maj 27, 2012 w Książki

Wątpliwości mieć nie można: ebooki to przyszłość. Jedyna wątpliwość to kiedy ta przyszłość na dobre nadejdzie.

Jest wiele argumentów przemawiających za wykorzystaniem ebooków. Oto kilka z nich – najbardziej przekonywujących.

Po pierwsze: wygoda

czytnik ebooków

Tego nie da się ukryć: ebooki są po prostu wygodne. Ważą znacznie mniej niż niejedna książka tradycyjna, znacznie trudniej jest je zaplamić, za to znacznie łatwiej zabrać ze sobą w dowolne miejsce. No i nie trzeba oświetlenia, żeby czytać. W sumie – produkt doskonały.

Ebooki mają oczywiście swoje wady. Muszą być od czasu do czasu podłączone do zasilania, mogą się zniszczyć gdy coś się na nie rozleje czy po prostu nie każdemu mogą odpowiadać pod względem formy. Jednak argumentów na tak jest znacznie więcej.

Po drugie: dostępność

Jednym z nich jest dostępność książek. I nie chodzi o to, że więcej jest tytułów na ebooki niż tradycyjnych książek, bo w Polsce jest to ciągle jeszcze stwierdzenie nieprawdziwe. Jednak książki elektroniczne znacznie łatwiej kupować. Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to tyle, że bez żadnego problemu (poza prawnymi) można kupować książki publikowane w każdym języku i pod każdą szerokością geograficzną. Proces ładowania książki jest zawsze taki sam i ogranicza go jednie przepustowość łącza.

Po trzecie: użyteczność

Poza tym ebooki są zwyczajnie użyteczne. Nie tylko dlatego, że jako urządzenia są lekkie, ale ze względu na szybki dostęp do wszystkich poszukiwanych informacji. I to nie w jednej, ale w wielu najróżniejszych publikacjach. Dla kogoś, kto lubi wracać do różnych książek, to opcja bezcenna. Na czym może polegać?

szukanie

Na przykład na możliwości wyszukania konkretnego rozdziału lub konkretnej frazy za pomocą polecenia wyszukiwania. Tak, jak dzieje się to we wszystkich publikacjach elektronicznych. Raz, dwa i gotowe! Na podobnej zasadzie można znaleźć książkę – jedną z kilku tysięcy w czytniku.

Po czwarte: cena

Należy także wspomnieć o tym, że ebooki są po prostu tańsze. Może nie w Polsce, ale w bardziej rozwiniętych krajach z pewnością. Te same pozycje w formie drukowanej kosztują zwykle kilkadziesiąt procent więcej i nie ma się czemu dziwić. Dlaczego?

Bo druk to koszt. Kosztem jest także transport książki i jej prezentacja w witrynie księgarni. A także zatrudnienie ludzi, którzy będą takie książki podawali, utrzymywali w czystości itd. Tymczasem ebooki to czysta elektronika. Można je ładować w ciągu kilku chwil, a ich wyprodukowanie kosztuje grosze. Oczywiście, czytnik trzeba kupić, ale taki wydatek szybko się zwraca.

Po piąte: ekologia

Na koniec warto przypomnieć jeszcze inna, prostą prawdę: ebooki są po prostu bardziej ekologiczne. Do ich produkcji nie trzeba papieru, a więc – wycinki drzew, z których powstaje celuloza. Są wirtualne, więc nie zużywają żadnych zasobów także do przewożenia z miejsca na miejsce. Podsumowując, zalety ebooków są na tyle oczywiste, że nie mogą ponieść porażki. Na pewno nie w długim okresie i w większości miejsc na świecie.

czytnik między książkami