Filmy na DVD czy VOD?

Opublikowane przez : lip 8, 2011 w Kino

Filmy VOD podbijają rynek. Jednak także te wydawane na DVD mają swoje zalety. Pojedynek przypomina walkę wydawców prasy tradycyjnej z portalami internetowymi. Jakie są argumenty za jednym, a jakie za drugim rozwiązaniem?

Gdyby filmy na DVD były tanie, być może byłyby popularniejsze. Ale nie są. Tanie są za to filmy VOD. I podbijają rynek. Oto krótkie porównanie obu sposobów oglądania.

film kinowy

DVD kosztuje więcej

Filmy na DVD kosztują. Coraz mniej, jednak ciągle trzeba za płytkę swoje zapłacić. To sprawia, że w Polsce mimo wszystko nie podbijają rynku. Chętnych na ich kupowanie ze sklepowej półki jest dużo mniej niż w krajach znacznie bardziej rozwiniętych.

Wyjątkiem są filmy na DVD, które dodawane są do różnego rodzaju gazet czy czasopism. W tym przypadku cena bywa znacznie niższa. Film można mieć już za kilkanaście złotych. Tyle tylko, że w ten sposób dystrybuowane są tylko niektóre produkcje. I to wcale nie te najlepsze.

VOD jest czasowe

Z kolei filmy VOD to rozrywka czasowa. Jeśli trzeba płacić za dostęp, to jest on i tak czasowy. Oznacza to, że (na przykład) za 9 zł abonamentu dostajemy możliwość oglądania filmy przez trzy dni. A potem, jeśli chcemy go jeszcze raz zobaczyć, musimy dopłacić.

Taki czasowy dostęp bardzo nas ogranicza. W końcu może się zdarzyć, że film będziemy chcieli pokazać komuś innemu. Możemy wprawdzie wykupić abonament, jednak ten jest drogi i również ma swoje ograniczenia. Po co płacić za filmy VOD, skoro można mieć je na płycie?

Do DVD trzeba sprzętu

kable odtwarzacza dvd

Można, albo nie można. Bo żeby obejrzeć filmy na DVD trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. O ile każdy komputer dysponuje czytnikiem, który to umożliwia, to już nie każdy ma na tyle duży monitor, żeby sobie z tym poradzić.

Tyle tylko, że taki sam argument może przemawiać przeciw tym, którzy wolą filmy VOD. W końcu także one wyświetlane są na komputerze. I poddane są takim samym ograniczeniom jak ich odpowiedniki na płycie. A nawet większym – filmy DVD można przecież puścić za pośrednictwem normalnego kina domowego.

VOD wymaga sprawnego łącza

Co więcej, filmy VOD wymagają posiadania odpowiedniej przepustowości łącza. Bez niego trudno będzie pobierać i na bieżąco odtwarzać sygnał filmowy. Taki obraz może się wieszać, może nie działać sprawnie, a co za tym idzie – może nie nadawać się po prostu do oglądania.

O ile słabe łącze nie koniecznie przeszkadza w przypadku filmów ściąganych z internetu, to są wykluczone gdy w grę wchodzą filmy VOD. Obrazy na żądanie to rozrywka dla tych, którzy są gotowi zapłacić dostawcy internetu więcej. Po prostu.

Decyzja: to zależy

Co więc wybrać? To zależy. Zależy przede wszystkim od potrzeb i posiadanego sprzętu. Kto ma warunki do wyświetlania wysokiej jakości filmów, ten może zdecydować się na DVD. Podobnie jak ten, kto chce mieć filmy na dłużej.

strona VOD

Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby niedużym kosztem obejrzeć sobie jakiś film, możemy zdecydować się na VOD. Jest sprawne, oferuje coraz więcej nowości i wychodzi taniej. Przynajmniej na krótką metę. Ale powiedzmy sobie szczerze: większości filmów dwa razy oglądać nie będziemy.