Filmy: w kinie czy w domu?

Opublikowane przez : sie 17, 2010 w Kino

Wybór nie jest prosty. Kino ma swoje zalety, jednak także oglądanie w domu jest ok. Jakie są różnice?

Walka między tymi, którzy oglądają filmy w kinie i tymi, którzy wolą robić to w domu trwa. Jakie są argumenty za jednym i za drugim rozwiązaniem? Oto odpowiedź.

siedzenia kinowe

W kinie: wysoka jakość obrazu

Tym, co wyróżnia filmy w kinie to wysoka jakość obrazu. Sale kinowe są obecnie budowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalnie komfortowe oglądanie. Do przeszłości odeszły ekrany, na których coś było niewyraźne albo przebarwione. Dzisiaj każdy szczegół widać tak, jak trzeba.

Podobnie jest z dźwiękiem. Filmy w kinie wyświetlane są z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć przemysłu muzycznego. Stosowane są skomplikowane systemy dźwięku, dzięki którym mamy wrażenie siedzenia w centrum wydarzeń. Prawie niemożliwe jest uzyskanie podobnej efektu w domu, z wykorzystaniem standardowych rozwiązań.

W domu: projektor albo telewizor

Co nie znaczy, że filmy w domu to zawsze i wszędzie dziadostwo. Przeciwnie. Nowoczesne projektory, doposażone w sprawdzone, wysokiej klasy ekrany to urządzenia, które pozwalają wyświetlać obraz w wysokiej jakości. Nie inaczej jest w przypadku telewizorów.

Komu zależy na wysokiej jakości obrazu może znaleźć na rynku coś dla siebie. Nie będzie to tanie, ale da mu poczucie, że filmy w domu dorównują tym pokazywanym w kinie. Chociaż, żeby jakość była taka sama, trzeba wydać naprawdę dużo. Tak dużo, że dla większości jest to poziom nieosiągalny.

W kinie: spotkać się z innymi

dziecko i przekąska

Nie zawsze zresztą chodzi o jakość obrazu. Filmy w kinie są często pretekstem, który używany jest po to, żeby spotkać się ze znajomymi. Kina stają się wówczas swojego rodzaju klubami, do których nie idzie się po to, żeby oglądać, ale żeby być.

Świadczy o tym chociażby rozrost tych części kina, które oferują różnego rodzaju jedzenie i picie. Często są to małe restauracje albo bary, w których można siedzieć przez długi czas. Filmy w kinie lecą, kończą się, a sprzedawcy przekąsek i napojów są zawsze na swoim stanowisku.

W domu: to, co chcemy i jak chcemy

Jest tylko jeden problem: filmy w kinie wybiera ktoś inny. Możemy oglądać tylko takie, jakie są w repertuarze. Kiedy chcemy oglądać filmy w domu, możemy wybierać ze znacznie szerszej palety obrazów. Często mamy do wyboru praktycznie całą światową kinematografię.

To ogromna przewaga, jaką filmy w domu mają nad kinem. Dlaczego? Bo nie zawsze mamy ochotę na nowości, a na nich bazuje większość kin. Nie zawsze też mamy ochotę na największe przeboje, a to ich możemy spodziewać się w kinach. Mamy za to do wyboru klasykę i kinematografię niszową. Do wyboru, do koloru.

Opinia: w domu taniej i wygodniej

Co z tego wynika? Wszystko wskazuje na to, że jeśli wyłączyć funkcję towarzyską, filmy w domu sprawdzają się lepiej. Po pierwsze dlatego, że jest ich więcej. Po drugie ze względu na to, że wychodzą dużo taniej. Po trzecie, przez to, że chociaż jakość jest z reguły gorsza, to jednak nie na tyle, żeby psuć przyjemność z oglądania.

projektor