Gry online: 5 powodów, dlaczego są popularne

Opublikowane przez : mar 16, 2010 w Gry

Zapewne można ich wypisać więcej, jednak pięć podstawowych powodów, dla których gry online są popularne, mieści się na jednej stronie A4. Oto one, zebrane w taki właśnie sposób.

1. Mają proste zasady

gra karciana on-line

Podstawą udanej gry online jest jej prostota. Tego rodzaju rozrywka nie może być skomplikowana niczym fabuła filmów Zanussiego. Musi od razu dać się zrozumieć i musi od razu pozwolić zrozumieć zasady, jakie w niej obowiązują. Inaczej ludzie jej nie zaakceptują.

Dlaczego? Bo nie mają czasu zagłębiać się w liczące kilkanaście stron instrukcje. Gry online to nie przygotówki czy inna rozrywka przeznaczona na komputer osobisty. To szybka akcja, która pozwala się rozerwać (o czym później). Dlatego liczy się w nich prostota.

2. Są wciągające

Której nie należy rozumieć w sposób przesadny. Gry online muszą wciągać. Nie można stworzyć gry, w której zasady będą tak proste, że będzie można ją przejść od razu całą. Gra musi zawierać element zaskoczenia, a także pewnej trudności, którą trzeba pokonać.

Jeśli taka nie będzie, szybko się znudzi. Bo ileż razy można uzyskiwać taki sam rezultat, bijąc wszystkie rekordy? Coś takiego musi znudzić się każdemu i projektujący gry online powinni wziąć to pod uwagę. Albo zająć się hodowlą jedwabników.

3. Pozwalają na rywalizację

Chyba, że do gry online zostanie wprowadzony element rywalizacji. Nie z komputerem, który nie czuje ani nie ma emocji, ale z realnym użytkownikiem. Najlepiej takim, którego znamy i z którym możemy się porozumieć. Wówczas do sukcesu będzie znacznie bliżej.

zwycięstwo na podium

Rywalizacja może polegać zarówno na bezpośrednim starciu (tak, jak dzieje się to w różnego rodzaju strzelankach itp.), jak i na rywalizacji pośredniej polegającej na porównywaniu osiąganych wyników. W ten sposób można budować w zasadzie wszystkie gry. I tak też się dzieje.

4. Są (z założenia) bezpłatne

Kolejnym warunkiem, który muszą spełnić gry online, aby mogły odnieść sukces, jest ich cena. Ta musi być z założenia zerowa. Słowem, gry takie muszą być dostępne bezpłatnie. Za przystąpienie do rozgrywki nie powinna być ponoszona żadna opłata. Co jednak nie znaczy, że nie ma w nich miejsca na pieniądze. Przeciwnie, jest.

Wiele gier tego rodzaju zapewnia wprawdzie darmowy dostęp, ale każe sobie płacić za wszystkie dodatkowe usługi. Takie, jak choćby większe umiejętności wirtualnej postaci czy jej wyposażenie. Słowem, producent takiej gry zarabia, ale nie w najprostszy przyjęty sposób. Co oczywiście znacznie podnosi poprzeczkę.

5. Pozwalają się rozerwać

facet z laptopemNa koniec warto wrócić do jednej z ważniejszych kwestii, z którymi wiążą się gry online. Chodzi oczywiście o ich rozrywkowy charakter. Ponieważ są dostępne przez internet, każdy może z nich korzystać w dowolnym momencie. W pracy, w poczekalni dworcowej albo w kawiarni. Wystarczy połączenie z siecią. Co z tego wynika? Że można przyciągnąć znaczną liczbę osób pod warunkiem, że gra będzie pozwalała na szybką rozrywkę. Pięć minut i po sprawie, można powiedzieć. I wrócić do innych zajęć.