Jak filmy online pokonują filmy do ściągnięcia

Opublikowane przez : cze 21, 2011 w Film

Być może jesteśmy świadkami ważnej zmiany: filmy online zastępują filmy do ściągnięcia. Dzieje się tak z kilku powodów. Oto one.

Chociaż jeszcze niedawno wydawało się, że filmy do ściągnięcia są nie do pobicia, dzisiaj coraz wyraźniej widać, że wkrótce mogą zostać zastąpione przez inne rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje?

ściąganie

Punkt pierwszy: wejście na rynek

Kiedy filmy online pokazały się na polskim rynku można było mieć wątpliwości co do ich perspektyw rozwojowych. Przede wszystkim platformy oferowały obrazy w bardzo niskiej jakości. To odstraszało wielu widzów. Poza tym były to często serwisy nielegalne. A co za tym idzie, nie zapewniały bezpieczeństwa oglądającym.

Dopiero, gdy pojawiły się serwisy oferujące filmy online z legalnych źródeł sytuacja zaczęła ulegać zmianie. Dla nich niska jakość w ogóle nie wchodziła w grę. Przede wszystkim dlatego, że takie podmioty rynkowe miały dostęp do legalnych filmów od dystrybutorów.

Punkt drugi: produkt

To właśnie produkt, który wówczas się pojawił przesądził o nadaniu temu sektorowi odpowiedniej dynamiki. Dobrej jakości filmy, często nowości, przyciągnęły widzów. Także tych, którzy do tej pory nie byli gotowi płacić za ich oglądanie.

Ten ostatni aspekt wart jest zresztą uwagi. Nie wszystkie serwisy oferujące filmy online pobierają opłaty za dostęp do nich. Oglądanie starszych tytułów jest darmowe. W zamian za to jednak trzeba pogodzić się z reklamą, która pojawia się przed i w trakcie filmu. Kto chce, może wykupić dostęp premium pozbawiony reklam.

Punkt trzeci: korzyści

Jakie korzyści sprawiły, że tak wiele osób już teraz jest przekonanych, że filmy online to dobry sposób na ich oglądanie? Prawdopodobnie jednym z nich jest świadomość, że w ten sposób mogą korzystać z produktu legalnego. To jednak byłoby za mało.

logo gem droup

Ważne jest też to, że filmy online nie wymagają wielkiego zachodu. Po prostu, trzeba znaleźć serwis i film i można oglądać. Tymczasem filmy do ściągnięcia to coraz częściej grzebanina w sieci w poszukiwaniu odpowiedniej wersji, dobrej jakości kopii czy napisów. Słowem: decyduje wygoda, którą coraz więcej osób sobie ceni.

Punkt czwarty: zagrożenia

Osobna kwestia to zagrożenia, które wiążą się z działalnością w takiej branży. Wciąż jeszcze większość użytkowników przyzwyczajona jest do tego, że za korzystanie z usługi takiej, jak film online nie płaci. Nawet reklamy wyświetlane przed projekcją traktuje jako coś niedopuszczalnego.

Wprowadzanie kolejnych opłat może tę grupę odstraszać, a co za tym idzie, podminowywać działania podejmowane przez prowadzących serwisy. Ostatecznie opór użytkowników internetu może doprowadzić do załamania biznesplanu.

Punkt piąty: perspektywy

Jakie są więc perspektywy, jakie mają przed sobą filmy online? Jeśli zaakceptuje je wystarczająca liczba osób, a tak chyba już się dzieje, mają szanse na odniesienie sukcesu. Najprawdopodobniej jesteśmy świadkami początku powolnego procesu, na końcu którego jest stwierdzenie, że filmy online wykończyły filmy do ściągnięcia.

stara rolka z filmem