Kino czy kino domowe?

Opublikowane przez : lis 1, 2010 w Kino

Wydaje się, że kino domowe powinno zniszczyć tradycyjne kina. A jednak jest inaczej. Dlaczego? Oto najważniejsze różnice między tymi formami oglądania filmów i odpowiedź na to pytanie.

Kino domowe jest dla tych, którzy chcą oglądać filmy z internetu i nie chcą przy tym spotykać się z innymi ludźmi. Tradycyjne kino oferuje zupełnie inne atrakcje i odpowiada na zupełnie inne potrzeb. Jak to wygląda w praktyce?

Kino: nie tylko na filmy

popcorn w kinieKto chodzi do kina, ten wie, że celem wizyty w takim miejscu jest coś więcej niż tylko obejrzenie filmu. Może to być randka, może być po prostu realizacja potrzeby wyjścia z domu. W każdym razie kino należy do innej kategorii niż kino domowe z prostego powodu.

Działa innymi bodźcami i pozwala zaspokoić inne potrzeby. Jest miejscem spotkań, często jedynym, w którym można zobaczyć jakąś nowość. To jego przewagi nad kinem domowym. Warto o tym pamiętać na początku naszego małego porównania.

Kino domowe: filmy z internetu

Zupełnie inaczej działa kino domowe. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby obejrzeć sobie jakiś film. Często taki, na który nigdy nie wybralibyśmy się do kina. Albo taki, którego w kinie nie pokazują od lat. Kino domowe ma także jeszcze jedną przewagę. Chodzi o ceny.

Niezależnie od moralnej i prawnej oceny takiego zachowania, można dzięki niemu oglądać filmy całkowicie za darmo. Wystarczy tylko ściągnąć je z internetu. To duża przewaga, ponieważ tradycyjne kino proponuje coraz częściej bilety w coraz wyższych cenach.

Kino: drogie bilety, dużo ludzi

To właśnie drogie bilety są jedną z przyczyn, dla których kino jest odwiedzane coraz rzadziej i przede wszystkim z powodów towarzyskich. Żeby przyciągnąć ludzi gotowych wydać kilkadziesiąt złotych na bilety musi oferować coś więcej niż tylko filmy.

Z drugiej strony duża liczba ludzi, których przyciąga w ten sposób kino przekłada się na niższą jakość seansu. Bo przecież zawsze ktoś coś je, siorbie napój albo zwyczajnie gada. W wielu przypadkach takie zachowanie całkowicie niszczy przyjemność oglądania.

Kino domowe: płacisz i masz

Tymczasem kino domowe działa na zasadzie mówisz i masz. Wystarczy kupić płytę DVD z filmem albo znaleźć jakieś filmy z internetu i można oglądać. Nikt nie będzie przeszkadzał, a nawet jeśli, można mu bez problemu zwrócić uwagę. Na własnym fotelu jest też o wiele wygodniej.

pilot do dvd

Można także w każdej chwili przerwać seans i wrócić do niego później. Co więcej, raz obejrzany film można oglądać ponownie. Za miesiąc, za rok albo za pięć lat. Bez konieczności ponownego płacenia za bilety.

Podsumowanie: kino domowe jest dla oszczędnych

Co z tego wynika? Otóż kino przestało już dawno być tym miejscem, w którym oglądałoby się filmy. Jest okazją do spotkania z innymi ludźmi i pretekstem do wyjścia z domu. Natomiast funkcję urządzenia do oglądania przejęło kino domowe.

Filmy z sieci, filmy na DVD czy inne rozwiązania sprawiają, że można w ten sposób oglądać znacznie taniej. A także znacznie wygodniej. Kino domowe jest więc rozwiązaniem dla oszczędnych i takich, którzy nie lubią tłumów.