Kinoplex czy multikino?

Opublikowane przez : cze 4, 2010 w Kino

Łatwo sobie wyobrazić kino z dużą liczbą sal. Co innego serwis oferujący filmy online. Tu już sprawa się komplikuje. Jakie przewagi ma jedno i drugie rozwiązanie?

Gdyby trzeba było wybierać, pewnie zdecydowalibyśmy się na to, co lepiej spełnia nasze potrzeby. Czyli konkretnie, na co?

Kinoplex jako symbol

kinoplex

Można uznać z powodzeniem, że serwis internetowy Kinoplex to symbol tego, co określane jest jako filmy online. Prowadzony przez dużą firmę medialną jest częścią czołowego portalu horyzontalnego. Jako taki korzysta z możliwości bezpłatnej promocji.

Jednocześnie wykorzystuje dostęp do wielu filmów, które może udostępniać za opłatą lub za darmo. Z perspektywy biznesowej różni się od tradycyjnego kina tylko sposobem przekazywania obrazu. Kinoplex robi to za pomocą internetu. Poza tym zasada jest tak sama. Z wyjątkami, o których później.

Multikino, czyli głównie filmy popularne

W przypadku Multikina mamy do czynienia z klasycznym multipleksem, a więc kinem, w którym znajduje się wiele sal wyświetlających w tym samym czasie wiele filmów. W takim miejscu ważny jest bufet, w którym można kupić przekąski i napoje, a także dodatkowe atrakcje.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie filmy wyświetla taki multipleks. Otóż są to głównie największe przeboje, takie które mogą przynieść największy dochód. Multikino jest przecież przedsięwzięciem biznesowym realizowanym przez jeden z większych koncernów medialnych w kraju.

Kinoplex może być za darmo

duzo monetW tym miejscu warto wrócić do tego, co odróżnia Kinoplex i inne serwisy udostępniające filmy online od kina. Otóż wyróżnikiem jest cena. W przypadku takim, jak serwisy typu Kinoplex za wiele filmów w ogóle nie trzeba płacić. Są dostępne za darmo.

A te, za oglądanie których pobierane są opłaty, są znacznie tańsze. Cena jest z reguły o połowę niższa niż bilet do kina. Co więcej, takie filmy może oglądać wiele osób. W przypadku kina każda z nich musiałaby kupić osobny bilet.

Multikino to spotkania

To dlatego zmienia się nieco funkcja, jaką pełni tradycyjne kino. Zamiast umożliwiać przede wszystkim oglądanie filmów, staje się miejsce spotkań. Można się tam wybrać ze znajomymi lub umówić się na randkę. Inna funkcja niesie za sobą inne potrzeby.

W takim kinie musi być wygodnie i estetycznie. Powinien być szeroki i łatwy dostęp do różnego rodzaju napojów i jedzenia. W końcu także na nich zarabia firma prowadząca kino. Do tego warto zadbać o przyjemną ogólną atmosferę i wykreować modę na wizyty w takim miejscu.

Kinoplex, czyli filmy niszowe

Na koniec kwestia repertuaru. Ponieważ koszty emisji filmów w serwisach udostępniających filmy online są znacznie niższe, mogą one oferować bardziej niszowe produkcje. Takie, które przeznaczone są dla mniejszej liczby widzów.

Co nie znaczy, że nie ma tam przebojów. Oczywiście – są. Jednak repertuar jest znacznie bogatszy. I być może także to odróżnia takie serwisy od tradycyjnego czy wielosalowego kina. Filmy po prostu w nich są, mogą być wyświetlane w dowolnym czasie przez dużą liczbę niezależnych od siebie osób.

koniec tekstu