Książki: 5 powodów, dla których warto czytać

Opublikowane przez : kwi 9, 2012 w Książki

Wydawało się, że książki są skończone, a ich miejsce zajmie telewizja. Oto pieć powodów, dla których mimo wszystko warto je czytać.

Cała Polska czyta książki. Cały świat je czyta. Nie bez przyczyny. Można wymienić co najmniej pięć dobrych powodów.

stare ksiażki

Po pierwsze, są wygodniejsze

Są wygodniejsze w każdej postaci. Niezależnie od tego, czy książka to tradycyjny zbiór kartek papieru czy e-book, jej używanie jest zawsze wygodniejsze niż, dajmy na to, gazety. O różnego rodzaju raportach prezentowanych na komputerach nie wspominając.

Książki w obu postaciach można ze sobą zabrać do samochodu i do samolotu. Można je wziąć do wanny i pod namiot. Można je czytać w każdej pozycji na łóżku. Słowem – ich wygoda jest tak wielka, jak to tylko możliwe. A jeśli dodamy do tego możliwość wyszukiwania w e-bookach, będziemy mieli obraz całości.

Po drugie, jest w nich więcej wiedzy

Trzeba też pamiętać, że dla każdego, kto chce wiedzieć więcej, książka jest niezastąpionym źródłem wiedzy. Dzieje się tak z różnych przyczyn, choćby kulturowych. Wydanie książki to ciągle doskonały sposób na zdobycie publiczności i podniesienie swojej pozycji u innych.

Stwierdzenie, że książki oferują więcej wiedzy może wydawać się nieprawdziwe. Bo przecież internet dostarcza tak dużo informacji, że nie dałoby się jej nawet wydrukować. To prawda, tyle że często jest to informacja płytka, kiepskiej jakości lub po prostu powtarzająca się. Tylko książki dają rzeczywistą, konkretną informację.

Po trzecie, wychodzą taniej

pieniadze na kartce

No i wychodzą taniej. Pomyślmy. Gdybyśmy mogli kupić dowolną gazetę, która zawierała by tyle samo informacji, co przeciętnej grubości książka, musielibyśmy wydać znacznie więcej. A i tak nie mielibyśmy pewności, czy czytamy coś konkretnego czy popłuczyny znalezione w sieci.

Pod względem relacji ceny do jakości książki nie mają sobie równych. Mogą być uważane za staroświeckie i budzić niechęć zbitymi blokami tekstu, jednak w rzeczywistości to właśnie przemawia na ich korzyść. Czy to się komuś podoba, czy nie.

Po czwarte, są niezłą rozrywką

A te, które wiedzy niosą ze sobą mniej, są po prostu doskonałej jakości rozrywką. I to wcale nie koniecznie jedyne z punktu widzenia intelektualistów. Miliony ludzi na świecie kupują dobrą fantastykę wydaną w formie książkowej. Dlaczego? Ponieważ dobrze się przy jej lekturze bawią.

W ten sposób książka konkuruje nie z magazynami czy gazetami, ale z filmem, telewizją czy grami komputerowymi. Jest jednym z czterech równoprawnych graczy walczących o rząd dusz użytkowników kultury popularnej. Z korzyścią dla nas.

Po piąte, to jest po prostu modne

Warto też pamiętać o tym, że książki są po prostu modne. Dobrze jest pokazać się albo z czytnikiem w ręku albo z jakimś opasłym tomem pod pachą. W ten sposób budujemy wizerunek osób zdystansowany od cyfrowej rzeczywistości, rozważniejszych i lepiej poinformowanych. Książki wpływają korzystnie na image, ale też na zachowania ludzi. To dobrze, bo w większości są bardziej wartościowe niż inne źródła informacji i rozrywki.

biznesmen z książką