Księgarnie internetowe czy tradycyjne?

Opublikowane przez : maj 29, 2010 w Książki

Czy księgarnia internetowa zawsze wygrywa z tą tradycyjną? Oto pojedynek, który udziela odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby chodziło tylko o dokonanie transakcji, księgarnia internetowa mogłaby wygrać. Jednak kupowanie książek jest nieco bardziej skomplikowane. Co z tego wynika?

księgarnia

Księgarnia internetowa: wszystko od razu

Z punktu widzenia wydawcy lub sprzedawcy zmiana jest zasadnicza. Z punktu widzenia także. Księgarnia internetowa pozwala na natychmiastowe dokonywanie transakcji. Co oznacza, że można kupować znacznie bardziej kompulsywnie. Opierając się na chwilowej emocji, a nie racjonalnej kalkulacji.

W kliencie łatwo wywołać impuls wiodący do zakupu. Zamiast kupić jedną książkę, wybierze ich trzy. A księgarnia internetowa zrealizuje zyski. Zakup zostanie dokonany od razu, ale na przeczytanie książek trzeba będzie trochę poczekać.

Księgarnia tradycyjna: bierzesz i masz

Tu ujawnia się przewaga tradycyjnych księgarni. W ich przypadku wystarczy wejść, wybrać książkę i zapłacić przy kasie. Czytanie można zacząć niemal po dokonaniu transakcji. Co oznacza, że całość przebiega znacznie szybciej niż wówczas, gdy sprzedającym jest księgarnia internetowa.

To paradoks, ale tylko pozorny. Szybkość zawsze wymaga wysiłku. Jeśli chcemy mieć książkę od razu, musimy jechać do tradycyjnej księgarni, tam ją odnaleźć, a potem wrócić do domu. Zamawiając przez internet, czekamy zwykle kilka dni. Albo dłużej.

Księgarnia internetowa: teraz także e-booki

ebook pionowy

Albo krócej. Bo księgarnia internetowa może oferować także e-booki. Te dostępne są od ręki. Zamiast czekać na dostawę, po prostu płacimy i ładujemy egzemplarz na nasz czytnik. Lekturę zaczynamy bez zwłoki, i to bez wychodzenia z domu.

To przewaga, której tradycyjny sposób sprzedaży książek nie jest w stanie wyeliminować. Bo jak? Nawet jeśli w normalnej księgarni pojawiły by się e-booki, to i tak niewiele by się zmieniło. Nadal trzeba by po nie jechać i tracić czas, w trakcie którego można by już być po pierwszym rozdziale.

Księgarnia tradycyjna: posiedzieć i poczytać

Inna sprawa, że księgarnia internetowa nie daje nam możliwości wypróbowania książki. Niektóre udostępniają wprawdzie fragmenty tekstów, jednak zwykle są to te wybrane przez wydawcę. Musimy zdać się na recenzję i opinię innych użytkowników.

Tymczasem tradycyjna księgarnia to całe spektrum możliwości. Można do niej przyjść, usiąść, napić się kawy i na spokojnie przejrzeć wybrane przez siebie książki. Żadnego pośpiechu i kupowania w ciemno. Zupełnie inny proces niż za pośrednictwem internetu.

Księgarnia internetowa: wygoda przede wszystkim

dużo książekMamy więc z jednej strony nieco bardziej wymagający proces zakupu, który wydaje się być jednak głębszy i bardziej dokładny, i wygodę, dzięki której można książkę mieć już, od razu. Co jest lepsze? To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Warto jednak pamiętać, że takie szybkie zakupy niosą za sobą wiele niebezpieczeństw. Można kupić wiele książek i żadnej z nich nie przeczytać. Z kolei w tradycyjnej księgarni można nie kupić niczego. Z niezdecydowania.