Księgarnie internetowe, czyli wszystkie książki pod ręką

Opublikowane przez : lis 22, 2010 w Książki

Zalety księgarni internetowych są bezsporne. Można szybko znaleźć poszukiwaną książkę, można dać się zaskoczyć i wybrać coś, o istnieniu czegoś nie miało się pojęcia.

Księgarnia internetowa działa zupełnie inaczej niż tradycyjna. Dla kogoś, kto chce kupić książkę, ten sposób kupowania wydaje się być znacznie efektywniejszym. Trzeba tylko zaakceptować fakt, że niektóre maszyny myślą za nas.

księgarnia

Dobrze jest coś znaleźć

Księgarnia internetowa ma jedną, ogromną zaletę (oprócz wielu innych). Chodzi o prostotę wyszukiwania książek. Każde tego rodzaju przedsiębiorstwo dysponuje sprawną wyszukiwarką, która umożliwia szybkie odnalezienie interesującej książki.

Nie zawsze trzeba korzystać z wyszukiwarki. Każda księgarnia internetowa ma także narzędzie, dzięki któremu można przeglądać poszczególne kategorie książek, nawet jeśli nie ma się pewności tego, co się chce znaleźć. To znacznie wygodniejsze niż łażenie po sklepie między półkami.

Polecane, podpowiadane

Nie tylko w ten sposób sklep internetowy ułatwia nam orientację w swojej ofercie. Istnieją także inne narzędzia, które pozwalają odnaleźć książki, które mogłyby wzbudzić nasze zainteresowanie. Co konkretnie mogą zrobić i jak wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości?

Przykładem takiego rozwiązania są podpowiedzi pojawiające się pod wybraną książką. Znamy je dobrze. To informacje o tym, co wybrały osoby kupujące te same książki, co my. W ten sposób można trafić na zupełnie nowe pozycje, o których wcześniej nie wiedzieliśmy.

Algorytm wszystko podpowie

algorytm w komputerze

Można też spotkać się z algorytmami, które już na etapie wyboru książki segregują pozycje podsuwane przez księgarnię internetową. Analizują nasze preferencje, wiek czy miejsce, z którego weszliśmy do sklepu i na tej podstawie przygotowują ofertę.

Niektórzy mogą powiedzieć, że jest to przejaw bańki, w której funkcjonujemy. Jednak bardzo często takie algorytmy pomagają nam ogarnąć mnogość propozycji książkowych. Każda księgarnia internetowa może mieć w ofercie kilkadziesiąt tysięcy produktów. Jak je wszystkie przejrzeć bez algorytmu?

Zamówienie od ręki

Warto wreszcie pamiętać o tym, że księgarnia internetowa jest dla nas po prostu wygodna. Nie musimy nigdzie chodzić ani jeździć, żeby kupić sobie wybraną książkę. Zamiast tego po prostu przeglądamy ofertę i wybieramy to, co nas interesuje. Klikając w odpowiedni przycisk zamawiamy produkt od ręki.

Są oczywiście pewne niedogodności, które się z tym wiążą – na przesyłkę trzeba czekać, jeśli kurier nas nie zastanie, możemy mieć w ogóle problem z odbiorem. Możemy też być zmuszeni do wyjścia na pocztę. Co wszystko sprawia, że dochodzimy do wniosku, że nie ma niczego bez wysiłku.

Wszystkie księgarnie świata

Z drugiej strony mamy pod ręką wszystkie księgarnie świata. Niezależnie od tego, gdzie się znajdują, teoretycznie możemy zamówić tam książkę. Teoretycznie, bo na przeszkodzie mogą stanąć różnego rodzaju regulacje prawne czy po prostu odległość. Jednak w gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby księgarnia internetowa działała globalnie.

globalne