MP3 czy płyta?

Opublikowane przez : lis 3, 2011 w Muzyka

Dla niektórych płyta jest nie do pobicia. Inni będą upierali się, że mp3 daje radę w każdej sytuacji. Jakie argumenty stoją po jednej, a jakie po drugiej stronie? Oto ich krótki przegląd.

Nigdy nie jest tak, że jesteśmy z czegoś w stu procentach zadowoleni. Zawsze znajdzie się coś, co zepsuje nam odbiór. W przypadku płyty i mp3 jest podobnie. Obie opcje mają swoje plusy, ale i swoje minusy. Jakie?

płyty

Muzyka z mp3: co chcesz, jak chcesz

Jedną z wielu zalet muzyki w formacie mp3 jest dostęp do różnorodnych piosenek w zasadzie w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy komputer podłączony do internetu. A nawet nie komputer, bo i mniejsze urządzenia dadzą radę. I to w zasadzie tyle.

Dodatkowo, w przypadku takim, jak muzyka z mp3 zaletą jest możliwość kompilacji dowolnej playlisty składającej się z piosenek pochodzących z wielu różnych płyt. Każda z nich jest bowiem dostępna w osobnym pliku i każdą można odtwarzać indywidualnie.

Płyta: większy koncept jako całość

Inaczej jest wtedy, gdy w grę wchodzi płyta CD lub DVD. Tam dostajemy cały album, który jest jednolitym konceptem. Piosenki są prezentowane w kolejności wybranej przez twórcę. W ten sposób budowany jest klimat albo snuta jakaś opowieść.

Wiele znaczących płyt w historii muzyki rozrywkowej było skonstruowanych w ten sposób. Wyjęcie jednego elementu i odsłuchanie jest możliwe, jednak osiągnięty w ten sposób efekt jest znacznie gorszy. Żeby odczuć całą siłę muzyki trzeba słuchać całego albumu, od początku do końca.

Mp3: niższa jakość, mniejszy rozmiar

ikona mp3Chociaż muzyka w formacie mp3 jest elastyczna, ma pewne wady. Przede wszystkim – w czasie kompresji następuje utrata jakości dźwięku. Dla większości mało odczuwalna, jednak dla tych, którzy są bardziej wrażliwi może mieć znaczenie.

Z drugiej strony tak skompresowana muzyka ma znacznie mniejsze rozmiary. Co przydaje się wtedy, gdy chcemy załadować ją na jakieś urządzenie mobilne. Zamiast jednej płyty – cała dyskografia wybranego wykonawcy. To ogromna zaleta formatu mp3.

Płyta: dla tych, którzy słyszą różnicę

Wróćmy jednak do jakości. Dla tych osób, które znają się na muzyce nieco lepiej i mają trochę bardziej wyrobiony słuch muzyka z mp3 może być nie do zniesienia. Utrata jakości jest niewielka, jednak mimo wszystko występuje. W związku z tym niektóre elementy nagrane na płytę mogą być niesłyszalne.

W przypadku muzyki na płycie jest inaczej. Tutaj jakość jest znacznie wyższa. Dlatego wszyscy, którzy mają wyższe wymagania wybierają taką formę muzyki. Kupują lepsze odtwarzacze i odpowiedniej jakości głośniki.

Wybór? Indywidualny

Czy na podstawie przedstawionych wyżej argumentów można podjąć decyzję o tym, co jest lepsze? Trudno powiedzieć. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że inni ludzie słuchają muzyki na mp3, a inni – na płycie. Bo też mają inne potrzeby.

Komu zależy na dokładnym odbiorze tego, co zaplanował artysta, sięgnie raczej po płytę. Kto chce po prostu posłuchać ulubionego kawałka, wybierze mp3. Ostatecznie można też skorzystać z innych sposobów odtwarzania, które skuteczniej rozwiązują ten dylemat.

equalizer