Muzyka: co tworzy przebój?

Opublikowane przez : cze 25, 2011 w Muzyka

Przebój nie bierze się z niczego. Z reguły na to, czy dana piosenka się wybije wpływa kilka podstawowych czynników. Oto one.

Żeby przebój się przebił, trzeba odpowiednio zabrać się za jego tworzenie. Jest kilka czynników, które ułatwiają osiągnięcie pożądanego statusu. Oto krótki opis tych najbardziej podstawowych.

muzyka wirtualna

Po pierwsze, firmy fonograficzne

Czynnikiem, który nadal ma największy wpływ na to, czy dana piosenka stanie się przebojem są firmy fonograficzne. To one dają pieniądze na realizację projektów i to one decydują, którego artystę będą promowali i z jakim utworem. Muzyka to dla nich towar, a towar ma przynosić zyski.

Dotyczy to zresztą także tej muzyki, która realizowana jest w ramach małych wytwórni działających niezależnie. Także w ich przypadku ostatnie słowo należy nie do artystów, ale do tych, którzy wykładają środki finansowe na nagranie płyty. Pod tym względem internet niewiele zmienia.

Po drugie, rozgłośnie radiowe i serwisy internetowe

Ważnym czynnikiem kształtującym popularność danej piosenki są rozgłośnie radiowe, serwisy internetowe i inne media. To tam podejmowane są decyzje o tym, czy dany utwór puszczać, czy spuszczać. Jeśli muzyka nie przypadnie do gustu didżejowi, jego słuchacze mogą się nawet nie dowiedzieć o jej istnieniu.

Inna sprawa, że w nowoczesnych rozgłośniach o tym, co zostanie upublicznione decydują często specjalne programy komputerowe, które określają, jakie cechy musi spełnić piosenka puszczana w radiu. I na ich podstawie generują playlisty. Prowadzący program mają niewiele do powiedzenia.

Po trzecie, chwytliwa melodia

Wszystkie te zabiegi mogą niewiele dać, jeśli sama melodia będzie do niczego. Nie od dziś wiadomo, że chwytliwa piosenka będzie znacznie popularniejsza od tej, która (nawet jeśli perfekcyjnie wykonana) takiej cechy nie posiada.

piosenkarka

Chwytliwość oznacza także prostotę. Chodzi o to, żeby każdy mógł sobie z grubsza zanucić piosenkę bez konieczności przypominania poszczególnych jej fragmentów. Taka muzyka rzeczywiście ma szanse na sukces.

Po czwarte, ładna buzia wykonawcy

O ile będzie wykonywana przez artystę o ładnej lub charakterystycznej twarzy. Wygląd ma w dzisiejszym showbiznesie zasadnicze znaczenie. Ogólnie nie lubimy patrzeć na ludzi, którzy wyglądają brzydko. Chyba, że ich brzydota przedstawiona jest w atrakcyjny sposób.

To dlatego większość wykonawców to przystojne, młode chłopaki, a piosenkarek – zgrabne dziewczęta. Jako odbiorcy zdecydowanie przedkładamy ich nad osoby o przeciętnym wyglądzie lub wręcz brzydkie.

Po piąte, tekst do rzeczy

Nie zaszkodzi także tekst, który będzie trzymał się kupy. Przebój nie musi mieć jakiegoś głębszego sensu, nie musi być poezją na poziomie Kwiatów zła. Wystarczy, że będzie miał jakiś sens i będzie można go łatwo zapamiętać.

Czy to wszystko? Oczywiście, nie. Czynników sprawiających, że przebój staje się przebojem jest więcej. Jednak muzyka to prosta dziedzina, w której sprawdzają się proste metody. Takie, jak opisane powyżej. Nie trzeba kombinować nad miarę, żeby osiągnąć sukces.

piosenkarka na tle kurtyny