Muzyka online: YouTube czy BBC?

Opublikowane przez : cze 24, 2011 w Muzyka

Dla jednych najlepszą opcją jest radio internetowe. Inni wybiorą YouTube. Czym różnią się te dwa sposoby słuchania muzyki przez internet i jakie są ich wady i zalety?

słuchawki na ścianie

Żeby podjąć decyzję, trzeba wiedzieć, jakie są opcje. Czasem nie ma nawet mowy o konkretnej opozycji. Przykładem rywalizacja na linii radio internetowe – serwisy typu YouTube. Czym się charakteryzują obie opcje?

Muzyka z YouTube: jaką chcemy

Niezależnie od tego, jaką muzykę lubimy, najczęściej znajdziemy w serwisach oferujących dostęp on line do twórczości to, czego słuchamy. Dobrym przykładem wydaje się być w tym przypadku YouTube, gdzie ładowane są miliony utworów setek tysięcy wykonawców.

Dla słuchających to znakomite ułatwienie. Muzyka online dostępna jest w każdym czasie i z każdego miejsca. I to dokładnie taka, jakiej poszukują. Po co więc wybierać inne opcje, skoro ta wydaje się być najkorzystniejsza pod najważniejszym względem?

Radio internetowe: tu też dowolność

Otóż – radio internetowe także oferuje możliwość wyboru piosenek. Dotyczy to nie tylko popularnych platform komercyjnych, ale także takich rozgłośni jak Polskie Radio. Także tam można dobrać sobie utwory pod względem gatunku czy wykonawcy.

Jedyną różnicą jest to, że można wspomóc się algorytmem, który na podstawie podjętego przez nas wyboru będzie puszczał kolejne piosenki. Pod tym względem radio internetowe ma nad YouTube pewną przewagę: nie trzeba zajmować się klikaniem w kolejne utwory.

YouTube: także teledyski

logo youtube

Tyle, że to na nic, jeśli będziemy chcieli obejrzeć sobie przy okazji teledysk. Wprawdzie na YouTube nie wszystkie utwory są dostępne z wiedeo, jednak bardzo wiele – jest. A to oznacza, że oprócz słuchania, można sobie pooglądać.

To ważne. Wiele dzisiejszych piosenek ma znakomite klipy, które dodatkowo podkreślają ich walory artystyczne. Niektóre warto oglądać i słuchać przede wszystkim dla nich. Radio internetowe nie daje niestety takiej możliwości. Przynajmniej na razie.

Radio internetowe: można słuchać tradycyjnych

Daje za to zupełnie inne opcje. Jedną z nich jest możliwość słuchania tradycyjnych rozgłośni nadających w sposób cyfrowy. Radio internetowe to przecież także sposób transmisji sygnału. Dla miłośników zróżnicowanie to ogromne możliwości, które należy koniecznie wykorzystywać.

Można na przykład słuchać sobie wszystkich programów nadawanych przez brytyjską BBC. A kto lubi, może puścić sobie w Białymstoku dowolne radio francuskie albo niemieckie. Wystarczy tylko je znaleźć i odpalić odpowiedni program do słuchania.

Wniosek: dla każdego coś miłego

Co to wszystko oznacza? Przede wszystkim – mnogość możliwości. Kto chce, może słuchać piosenek na Youtube. Inni mogą wybrać radio internetowe nadające specjalnie stworzone playlisty. A ci, którzy wolą słuchać czegoś konkretnego mają dostęp do wszystkich rozgłośni radiowych na świecie.

stare radio

Z drugiej strony mnogość wyboru to swoiste przekleństwo. Nie wiadomo, na co się zdecydować i co wybrać. Zamiast słuchać można skończyć na zastanawianiu się, na jaką stronę wejść. A to już nie jest niczym pozytywnym.