Muzyka za darmo: dlaczego to już przeszłość?

Opublikowane przez : wrz 11, 2010 w Muzyka

Niektórzy jeszcze nie wierzą, ale taka jest prawda. Muzyka za darmo odchodzi od przeszłości. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepiej.

Do niedawna wydawało się, że muzyka za darmo dostępna będzie już zawsze. Teraz coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że to koniec. Dlaczego?

Bo nikt nie pracuje za darmo

piosenkarz

Podstawowym i zasadniczym powodem, dla którego muzyka za darmo prędzej czy później zostanie zapomniana jest fakt, że nikt nie pracuje bez wynagrodzenia. No, może poza paroma szalonymi anarchistami. Normalni ludzie chcą ciągnąć ze swojej pracy korzyści.

Jeśli więc zabraknie dopływu pieniędzy za ich twórczość, przestaną tworzyć. Wybiorą pracę w korporacji albo na przydrożnej stacji benzynowej. Słowem: zamiast dostarczać nowe utwory, zajmą się czymś innym. Muzyka za darmo odejdzie do przeszłości, tak jak jakakolwiek muzyka.

Bo ścigający są coraz skuteczniejsi

Oczywiście – to tylko hipoteza. W rzeczywistości coraz częściej jesteśmy gotowi za muzykę płacić. Niekoniecznie dlatego, że rozumiemy potrzeby twórców, a raczej ze względu na to, że właściciele praw autorskich posuwają się do coraz efektywniejszych metod ścigania.

Nie znaczy to, że są to metody w pełni zgodne z zasadami. Jednak z punktu widzenia tych, których muzyka za darmo uwiera, bo chcieliby na niej więcej zarabiać, taka strategia wydaje się być jak najbardziej efektywna. Dlaczego? Bo coraz częściej wybieramy ofertę płatną.

Bo ceny spadają

Co jest możliwe także dlatego, że ceny są niższe. Gdybyśmy musieli zapłacić za muzykę z sieci tyle, ile za płyty jeszcze kilka lat temu (w porównaniu do zarobków), pewnie byśmy się na to nie zdecydowali. I dalej ciągnęli piosenki bezpłatnie, chociaż niekoniecznie legalnie.

nielegalnie

Ponieważ jednak ceny są niższe, wolimy zapłacić i mieć z głowy. Bez żadnego szarpania czy ryzyka, że trafi do nas pozew. Muzyka za darmo przestaje być popularna nie dlatego, że traci na atrakcyjności, ale dlatego, że inne sposoby jej pozyskiwania są lepiej zorganizowane.

Bo oferta płatna jest coraz bogatsza

Co oznacza także, że oferta płatna jest znacznie bogatsza. Jeszcze jakiś czas temu serwisy oferujące muzykę płatną z sieci dysponowały prawami do nielicznych utworów. Takich, za które niewiele osób było skłonnych cokolwiek zapłacić. Teraz to się zmieniło.

Światowi gracze dysponują większością wartych uwagi piosenek. Być może jeszcze nie w Polsce, ale na świecie – owszem. A to oznacza, że muzyka za darmo traci jeden z kluczowych elementów przesądzających o jej atrakcyjności – dostęp do wielu utworów od razu, od ręki, już.

Bo coraz trudniej ściągać

Trzeba także dodać jeszcze jeden element układanki: coraz trudniej jest ściągać pliki z sieci. Wiele serwisów jest zablokowanych, inne zmieniają sposób działania. Muzyka za darmo przestaje być także dostępna za darmo: niektóre serwisy wprowadzają odpłatność za możliwość korzystania z ich usług. Wszystko to sprawia, że coraz mniej chętnie korzystamy z tego kanału dystrybucji i wybieramy inne. Być może płatne, ale pewniejsze i bezpieczniejsze.

banknoty i monety