VOD – z czym to się je?

Opublikowane przez : lut 20, 2010 w Kino

Co coraz popularniejsze. Nic dziwnego. Serwisy oferujące filmy VOD proponują użytkownikom coraz lepszy i coraz bardziej unikalny kontent. A ci są gotowi coraz częściej za niego płacić.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że nie ma szans. Nie ma szans na rozpowszechnienie legalnych serwisów VOD. Konkurencja ze strony filmów pirackich była ogromna. A problemy techniczne nie do przeskoczenia. Dziś wszystko wygląda inaczej.

logo filmotv białe

Film tam… i tu

W zasadzie to kiedyś musiało nastąpić. Filmy VOD to kwintesencja tego, co internet ma do zaoferowania współczesnym konsumentom kultury. Za pośrednictwem sieci wiele osób może oglądać to samo, całkowicie niezależnie. Zmniejszając koszty dystrybucji i przesyłu.

Do niedawna takie usługi oferowali przede wszystkim piraci. Dzisiaj biorą się za nie także sprawdzeni dostawcy z sektora korporacyjnego. Praktycznie każdy duży portal internetowy ma taką usługę. Dlaczego? Bo VOD się po prostu opłaca.

Płacisz za używanie

W przeciwieństwie do filmów na DVD, te dostępne za pośrednictwem VOD są typową usługą. Nie kupujemy konkretnego nośnika z prawami do konkretnego tytułu, ale możliwość oglądania obrazu przez określony czas. Płacimy za używanie, a nie za posiadanie.

Można więc powiedzieć, że filmy VOD są de facto wypożyczone, a serwisy oferujące takie usługi to po prostu wypożyczalnie. Nie ma fizycznego nośnika, nie trzeba niczego kopiować na dysk, ale można legalnie i zgodnie z zasadami oglądać.

Dostęp czasowy i abonamentowy

To także ważna cecha charakterystyczna takich rozwiązań. Filmy VOD można oglądać tyle razy, ile razy się to uda w określonym wcześniej czasie udostępnienia. W popularnych serwisach są to zwykle 72 godziny. Wystarczy, żeby puścić film sobie czy znajomym.

czas i pieniądz

Można też wybrać inną opcję. VOD dostępne jest także w systemie abonamentowym. Ceny mogą odstraszać, ale jeśli ktoś dużo ogląda, skorzysta. Tym bardziej, że w takim systemie wypożyczane są nie tylko starocie czy klasyki, ale także te filmy, które jeszcze niedawno leciały w kinie.

Teraz także nowości

To właśnie nowości są magnesem, który pozwala serwisom oferującym filmy VOD przyciągać nowych użytkowników. Pokazując to, co dopiero co zeszło z ekranów kin udowadniają, że mają treści, za które warto zapłacić. Zwłaszcza, gdy trudno o inne kopie filmów.

Taki obrót spraw potwierdza tezę, że w sieci najważniejsze są ciekawe, wartościowe i ważne z punktu widzenia użytkownika treści. Kto ich nie dostarcza, przegra. Prędzej czy później ludzie znudzą się jego ofertą lub znajdą inną, pozornie lepszą.

Taniej niż na DVD

Filmy VOD wykorzystują tę zasadę i łączą ją z jeszcze jedną. Otóż – są wyraźnie tańsze niż te wydawane na DVD. Wypożyczenie kosztuje około 9 zł, a więc ułamek tego, co trzeba dać za płytę. Owszem, nie dostajemy filmu na własność, ale przecież najczęściej i tak oglądamy obrazy tylko raz. Rzadko zdarzają się arcydzieła, które naprawdę warto mieć w domu. A gdy się pojawią, można za nie zapłacić więcej. Ale wydawać pieniądze na błahą komedyjkę? To wydaje się kompletnie pozbawione sensu. I na tym bazują serwisy oferujące filmy VOD.

 bez spamu